Kapat

Tüketici Bilincini Önemsiyoruz.

Paslanmaz Bakım Spreyi Kullanmanın Önemi
Tüketici şikayetlerinden hareketle, ürün bilgilendirilmesine yönelik yapılan çalışmayla ve adının verdiği güvenden hareketle paslanmaz çeliğin, paslanmayacağı dair bir inanış hakimdir.
Paslanmaz çelikler, kullanım alanlarına göre değişiklik gösterirler. (Endüstriyel ürünler, ticarethane, tezgah, lavabolar, asansör vb. ) İmalatlarda değişik kalitede paslanmazlar mevcuttur.
Bu gibi durumlarda paslanmaz bakım spreyleri kullanılması önerilir.
Paslanmaz alaşımı içerisinde krom bulunmalıdır. % 10,5 oranı altında kullanılan krom, çelik üzerinde koruma sağlaması mümkün değildir. Bu nedenle krom oranı artıkça çeliğin paslanmaz özelliği artacaktır.
% 18 e varan krom alaşımlı çeliklerin paslanma mukavemeti daha fazla olduğundan özellikle ev tipi ürünlerde (mutfak koşulları dikkate alınarak) kıymetli paslanmaz diye tanımlanan 430 kalite çelik kullanılmaktadır.
Paslanmaz bakım spreyi çelik ürünlerinizin bakımını yaparak uzun ömürlü olmasını sağlar.
Dayanıklı Tüketim Malları imalatında KIYMETLİ PASLANMAZ diye tanımlanan mutfak cihazlarında kullanılan çeliklerin sorunları ve bakımlarıyla ilgili bilgiler;
Mermer, granit gibi doğal bir malzeme olan çelik, kullanım koşullarına göre etkilenir, çizilebilir ve görüntüsü matlaşır. Bu ürünün hatalı veya özensiz kullanımıyla yüzeyler zarar görecektir.
Leke sebepleri: Asit içerikli kimyasallar, limon, tuz, şeker, yağ, çamaşır suyu, klorür içeren zararlı kimyasallar, kireçli suyla reaksiyon oluşturarak çelik yüzeylerin kimyasal özellikleri değişime uğramakta, lekelenme ve korozyona neden olmaktadırlar. Hasarın giderilmesi de mümkün değildir.
Bu malzemeler su ile temas ettiğinde, nemli bezle silindiğinde bekletmeden iyice kurutulmalıdır. İçeriği su bazlı olan bakım ürünleri asla kullanılmamalıdır.
Mutfak cihazlarının bakımlarında; malzemenin doğasına uygun olmayan kalitesi düşük bakım ürünlerin kullanıldığı görülmektedir.
Bu nedenle, kalitesi sertifikalarla sabit ilk günkü canlılığını koruyabilen, özel ürünlerin bulunduğu paslanmaz bakım sprey ve benzeri ürünlerinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Gazlı fırınlar, kullanıcı bilinci gerektirdiğinden (emniyet, kullanımı ve takibi gerektiğinden) elektrikli fırınlara göre daha az tercih edilmektedir.
Elektrikli fırınlar, enerji verimliliği, ısı izolesi, ısı kontrolleri bakımından güvenli, teknik özellik ve elektik donanımı bakımından emniyetli olmalıdır.
Gazlı ocaklar, yanma emniyetli, doğalgaz ve LPG ayarlanabilir ekipmanlar, çakmak bujilerinin kullanım aşamalarında kırılmayacak tasarımda, sıvı taşmalarında temizlenebilir tasarım, (tercihen) elektrikli göz, ürün güvenliğini gösteren kriterleri sağlamış olması. (GAZMER onaylı)
Microdalga fırınlar, kapı izolasyonunun (radrasyon yayılmasını engelleyecek) tasarım ve kalitede, ürün güvenliğini gösteren kriterlere uygunluk, üretici firmanın uzmanlığı.
Tasarruflu Kullanım
Fırınlara (migrodalga hariç) ön ısıtma yapılarak tepsileri yerleştiriniz. Pişirme kalitesi bakımından önemlidir.
Kapıların sağlıklı kapanmış olduğundan emin olunmalıdır.
Fırının iç ısısı dikkate alınarak, pişirme süresi öncesinde (5-10 dk) fırını kapatabilir, enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Çoklu tepsisi bulunan fırınlarda, (Isı sirkülasyonunun daha iyi dolaşımı için) kullanılmazsa dahi tepsiler çıkarılmamalıdır.
Pişirilecek gıdanın özelliğine bağlı, alt tepsiye su konularak gıdaları kurumadan pişirebilme olanağı sağlanmış olur.
Cihazın ısı ve pişirme ayarlarını (kullanma kılavuzunda bahsedilen) gıdanın özelliğine göre seçmelisiniz.
Voltajın düşük olduğu hallerde fırın kullanımı daha fazla enerji harcamasına neden olacaktır.
(Enerjinin verimli olması, pişirme kalitesi ve enerji tasarrufu bakımından önemlidir. Olumsuzlukların çözümünü, enerji sağlayan dağıtım firmasından talep ediniz.)

Bireysel klimalar, kullanılacak alanda etkili olurlar. Tekli iç ünite sistemlerinde, etrafta bulunan oda veya bölümlerin tamamını soğutmak veya ısıtmakta istenen verim alınamaz.
Kullanılacak ortamın dış izolasyonu- coğrafi şartları, hacim, ısı kaynakları ve üretilen ısının muhafazası, ortamda bulunan insan sayısı, cihazın montaj yerinin uygunluğu gibi satın alma aşamalarında uzman görüşü alınmalıdır.
Kapasitesine göre seçilen klimalar, enerjinin verimliliği, cihazın ekonomik ömrü ve veriminde etkili olacaktır.
Klima montaj kalitesi, cihazın performansını doğrudan etkiler. İç-dış ünite arasında gaz dolaşım borularının gaz geçirgenliği ve dış izolesi, verime %30 etki etmektedir.
Ürünlerin ses desibeli yaşam alanları için oldukça önemlidir.
Enerji verimliliği ve çevreye zarar vermeyen gazlarla çalışan ürünler tercih edilmelidir.
Üretim kriterleri, insan sağlığı ve teknolojik bakımından ürün güvenliğinin uluslar arası standartları sağladığından emin olunmalıdır.
Satış öncesi ve sonrası hizmetler prosedürü, bakım ve olası arızada garanti şartlarıyla, servis hizmetlerinin yeterliliği.
İç-dış ünite ölçülerinin montaj alanlarına uygunluğu.
Arızaların, ekran üzerinden (Arıza Koduyla) tanımlanmış ürünler.
Tasarruflu Kullanım;
Ürün seçiminin ortam kapasitesine göre yapılmış olması
Yıllık periyodik bakımları (İç dış ünite) kondanser –evap ve filtrelerin temizlikleri)
Cihaz çalışırken kapı pencerelerin kapalı konumda olması
Isı kaynaklarının olabildiğince azaltılması, güneş ısısı

Kullanılacak alan, coğrafi şartlar, ortamın izolasyonu, petek ve dilim sayısı (kapasite hesabının) Uzmanlarca yapılması.
Üretici firmanın uzmanlığı, ürün güvenliği,
Yakıt tasarrufu (Yoğunlaşmalı- Bacalı, Hermetik, Yarı Hermetik, kombiler)
Satış Sonrası Hizmet prosedürleri, garanti koşul ve süreleri.
Arızaların ekran üzerinde (Arıza kodlarıyla) tanımlanmış ürünler.
Tasarruflu Kullanım;
Kısa zaman aralıklarında (aç-kapa) yapılarak çalıştırılan kombi daha fazla yakıt tüketecek, cihazın ömrü bakımından faydalı olacaktır. Kombi pompasının zarar görmemesi ve sanayi ömrünün artırılması için en az 3 radyatörle kısık ayarda düzenli olarak çalıştırılmalıdır.
Periyodik bakımları yapılan kombiler, yakıt ve verimliliği bakımından önemlidir.
Radyatör ile duvar aralarına (aleminyum folyo ve izolasyon) plakalarla ısının iç ortamda kalmasını sağlayacaktır.
Bakımı;
Tesisat içerisindeki tortu, filtre ve pislik tutucuların temizliği ile gaz kaçak testi her yıl sezon başında yapılmalıdır. Cihaz bacalıysa baca kontrolü ve temizliği yapılmalıdır. Gaz ve basınçlı su sistemle çalıştığından kombiler, sistemi iyi tanıyan teknik yeterliliği olan elemanlar tarafından yapılmalıdır.
Arıza Anında, Kullanma kılavuzunda yer alan uyarıları uygulayınız. Sorunun devam etmesi halinde mutlaka yetkililerden teknik destek talep ediniz.

Çoğu kez kontrolünüz dışında çalışacaklarından ürün güvenliği önemlidir.
Gereksinim duyulan ve temel özellikleri bakımından yeterliliği,
Çamaşır ve Bulaşık makinelerinde program çeşitliliği; kullanım hataları, yıkanacak ürüne ve satın alma maliyetlerine olumsuz yansıyacaktır. 
"İhtiyaç dışındaki özellikler tercih edilmemeli."
Enerji, su ve deterjan verimliliği ev ekonomisi bakımından önemlidir.
Çamaşırların yüksek devirde sıkılması, erken deforme olmasına neden olacaktır.Tam kurutma sağlanamayacağından yüksek devir, cihazın ekonomik ömrü bakımından tercih edilmemelidir.
Tasarruflu Kullanım;
Yıkanılacak çamaşır veya bulaşıkların türüne, özelliklerine ve kirliliklerine göre program seçilmeli
Kısa programlar yerine normal veya uzun programlar seçilmemeli
Çamaşır ve Bulaşık makinelerinde aşırı kullanıma yönelik yardımcı maddeler, (deterjan ve yumuşatıcılar) abartılı ölçekler ve reklamlarla tüketici yanıltılmaktadır.
Ev ekonomisinin önemli bölümünü oluşturan, (marketlerde ve internet üzerindeki deterjan satışları) tüketicideki etkisini artırmak amacıyla (markalar ile birlikte anılarak, üretici marka tavsiyesi) ifadeleriyle tüketicilerin yanıltılmasına neden olmaktadır.
Sudaki kireç oranı, coğrafi bölgelere göre değişkinlik göstermektedir. Şehir sularındaki kireç oranları, çamaşır ve bulaşık makinelerinde kullanılan deterjanlar ( TV ve gazete reklamlarında) işlendiği ölçüde arızalara neden olmamaktadır. SHD istatistiklerine göre; cihazların kireçten kaynaklanan onarım bedelleri, bu kimyasallara harcanan bedelin, maxsimum ( % 8) ini geçmemektedir. Dolayısıyla bu giderler, (çözüm olanaklarıyla) % 65 oranında tasarruf sağlamak mümkündür.
Not: Yıkayıcılarda kullanılacak en uygun ürün, suyun ve yıkanacak ürünün kirlilik oranına göre seçilmelidir. Bu ihtiyacın karşılanması, bilinenin aksine, daha az maliyetlerle teknik servis tavsiyeleriyle çözümü mümkündür.

Buzdolapları, ev aletleri içerisinde (7 / 24) hizmet aldığımız tek üründür.
Ürün güvenliği bakımından uzmanlaşmış marka, üretici firma, ulusal ve uluslar arası standartlara uygunluğu.
Gıda muhafazalarına uyumlu, çevreye zararsız gaz malzemelerden üretilmiş olması,
Temel ihtiyacı karşılayacak, mutfak kültürünüze uyumlu ve de yeterli özellikler.( Gereksinim dışında özellikli cihazlar tercih edilmemeli)
Enerji sınıfı, ses desibeli, tasarım, ölçüleri, dondurucu ve soğutucu hacmi.
Satış Sonrası lojistik ve teknik hizmetler. (Test modu bulunan ürünler. Soğutmanın gıda şartnamelerine uyumlu, Kaliteli soğutma. Kullanım bakım ve temizlik kolaylığı, 
Genel görüntüyle bütünlük sağlayan modern ve ergonomik tasarım.
Buzdolabı Kullanımında Enerji Tasarruf Tedbirleri
Cihazın ihtiyacınızın üzerinde bir ürün olmadığına dikkat ediniz.
Muhafaza edilecek gıdalarda ihtiyacınızın üzerinde yükleme yapmayınız.
Gıdaları üzerleri kapalı olarak muhafaza ediniz.
Dipfrizde saklanan gıdaları yemeklik ölçülerde muhafaza ediniz.
Cihazı ısı kaynaklarından ( ocak, fırın, radyatör, güneş ışığı v.s.) uzak tutunuz.
Kapılar zorunlu olmadıkça açık bırakılmamalıdır,
Kondanser temizliği her 6 ayda bir yapılmalı, (tozlanma soğutucunun verimini düşürecektir.)
Cihaz mevsim koşullarına uyumlu ısı aralığında çalıştırılmalıdır.
Buzların tazelenmesi esnasında, eski buzları soğutucu bölüme koyarak soğutmaya katkı sağlanır.

Teknik Bilgi, Özellik, Ürün bedel aralıkları, satış sonarsındaki uygulamalar, (lojistik hizmet, ürün garanti süresi, onarım garanti süreleri)
ENERJİ VERİMLİĞLİĞİ
Elektrikli ev aletlerinin verimli kullanımı için,
Cihazların kullanma kılavuzlarına ve fayda sağlayacak ürünüm özelliklerine uyumlu kullanılması,
Enerji kalitesi, (Düşük veya yüksek voltaj, eski enerji tesisatı gibi olumsuzluklardan) dolayı cihazlar fazla enerji harcayacaktır. Bu olumsuzluklar için mutlaka elektik dağıtım firmalarını ikaz ediniz.
Cihazlara yapılan arıza müdahalelerinde, orijinal parça değiştirildiğinden emin olun.
( İletişim araçları üzerinden (özellikle internet) kartvizit, broşür, reklam araçlarıyla alınan servis hizmetlerinde, marka ve logoların (çoğu resmi olmayan özel servisler tarafından) kullanıldığı ve onarımlarda muadil, yan sanayi yedek parçayla fahiş fiyatlar ve tüketici emniyetinden uzak uygulandığını biliyoruz.
Bu nedenle, markaların resmi web siteleri ve resmi servislerinden hizmet almanızı öneriyoruz.
Cihazlarınızın voltaj sorunundan kaynaklanan arıza giderlerini (yetkili servis ve ehliyetli bir elektrikçi) raporuyla Elektrik Dağıtım firmasına müracaat edilerek tahsilatını sağlayabilirsiniz.
(Kaynak; EPDK 22 Mart 2010 Basın Bülteni, www.shder.org Tüketici Hizmetleri linki)